Telegram канал - Вступ до ВІТІ 2024            Відкрий світ можливостей: Військовий інститут запрошує на онлайн-екскурсії            До уваги абітурієнтів: як отримати додаткові бали при вступі до ВІТІ у 2024 році           

13 вересня - День програміста

Добавлено: 13.09.2023 Переглянуто: 561


13 вересня в Україні відзначається День програміста. Військовий інститут телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут - єдиний військовий виш, який готує цих фахівців для сектору оборони і безпеки України. З нагоди професійного свята, ми розповімо вам про військових програмістів.

Професія військового програміста поєднує дві сфери – військову та програмування. Цей унікальний фахівець здатен розробляти програмне забезпечення та застосовувати комп'ютерні технології у військових цілях. Військовий програміст забезпечує безпеку та обороноздатність країни в кіберпросторі.

Військових програмістів – спецпризначенців інтелектуального фронту, у Військовому інституті телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут готують на Кафедрі комп'ютерних інформаційних технологій. Для військового програміста важливі навички програмування, знання комп'ютерних мов і технологій, а також розуміння військових процесів і вимог.

Професія військового програміста пов'язана з розробкою систем, що використовуються у військових цілях. Крім того, вона може включати роботу з обмеженою доступністю, обробку конфіденційної інформації та дотримання військових стандартів і протоколів.

Основні види діяльності військового програміста:

1. Розробка програмного забезпечення: військові програмісти створюють, тестують і підтримують програмне забезпечення, яке використовується військовими підрозділами (управління військовою технікою, АСУ, криптографічні системи тощо).

2. Інтеграція технологій: військові програмісти працюють над інтеграцією різних технологій та систем, щоб забезпечити взаємодію та сумісність військових систем (розробка інтерфейсів, протоколів обміну даними, взаємодія між різними компонентами військових систем).

3. Аналіз даних і розвідка: військові програмісти можуть мати завдання аналізувати великі обсяги даних, зокрема дані зі супутників, дронів або інших військових джерел інформації (розробка алгоритмів обробки даних, добування інформації для військових потреб).

4. Розробка імітаційних моделей: військові програмісти можуть створювати імітаційні моделі, які дозволяють симулювати різні військові сценарії і випробувати рішення без реального впровадження (планування операції, вдосконалення тактики та тренування військових).


Для військового програміста, наступні навички програмування є основними і важливими:

1. Знання мов програмування: володіння однією або кількома мовами програмування є важливою навичкою для військового програміста (C++, Java, Python, C#).

2. Розробка програмного забезпечення: вміння розробляти програмне забезпечення відповідно до вимог і специфікацій. Це включає розуміння життєвого циклу програмного забезпечення, знання архітектурних патернів, уміння писати чистий і підтримуваний код.

3. Мережеві технології: розуміння мережевих технологій і протоколів є важливим, оскільки багато військових систем взаємодіють через мережі. Виявлення, діагностика та вирішення проблем з мережами повинні бути необхідними навичками програміста.

4. Алгоритми та структури даних: знання алгоритмів і структур даних допомагає військовому програмісту ефективно розв'язувати завдання та оптимізувати роботу програм. Розуміння алгоритмів сортування, пошуку, графів, хешування та інших базових концепцій може бути корисним.

5. Аналіз даних: здатність аналізувати великі обсяги даних і витягувати корисну інформацію є важливою для військового програміста. Вони можуть використовувати методи статистики, машинного навчання та інші техніки для обробки та аналізу даних для потреб військових операцій.

6. Системне програмування: розуміння принципів операційних систем і навички в системному програмуванні можуть бути корисними в контексті військових систем. Вони допомагають військовому програмісту розуміти взаємодію програмного забезпечення з апаратними ресурсами і оптимізувати його продуктивність.

7. Гнучкість і стресостійкість: військові програмісти часто працюють в динамічних та вимогливих середовищах. Вони повинні бути гнучкими, адаптивними і стресостійкими, здатними ефективно працювати під тиском та швидко адаптуватися ситуацій, що змінюються.

Ці навички допомагають військовому програмісту ефективно розробляти програмне забезпечення для військових систем, забезпечуючи безпеку, ефективність та функціональність, необхідні для виконання завдань у мирний та воєнний час.


Окрім цього, військовий програміст використовує додаткові методи аналізу даних, які можуть бути корисними під час виконання завдань:

1. Обробка сигналів: Військові системи часто працюють з сигналами, такими як радіосигнали, сигнали розвідки, сигнали з датчиків тощо. Методи обробки сигналів дозволяють аналізувати, фільтрувати, витягувати корисну інформацію з цих сигналів і вирішувати завдання, пов'язані з розпізнаванням, класифікацією чи відновленням сигналів.

2. Машинне навчання: Техніки машинного навчання можуть бути дуже корисними для аналізу великих обсягів даних і виявлення складних залежностей. Військові програмісти можуть використовувати алгоритми класифікації, кластеризації, регресії та глибокого навчання для розв'язання проблем, таких як розпізнавання образів, прогнозування та аналіз тексту.

3. Аналіз тексту: Військові дані часто включають текстову інформацію з різних джерел, таких як звіти, документація, повідомлення тощо. Аналіз тексту може включати в себе методи обробки природної мови (Natural Language Processing - NLP), які дозволяють виділяти ключові слова, класифікувати текст, виявляти зв'язки між документами та інші завдання, пов'язані з аналізом тексту.

4. Візуалізація даних: Візуалізація даних є важливим інструментом для розуміння та представлення великих обсягів даних. Військові програмісти можуть використовувати графіки, діаграми, картографічні зображення та інші візуальні засоби для відображення інформації про військові операції, географічні дані, структуру мережі та інші важливі аспекти.

5. Статистичний аналіз: Знання статистики допомагає військовим програмістам вирішувати проблеми, пов'язані з аналізом даних, проводити тестування гіпотез, оцінювати вірогідність подій, виконувати регресійний аналіз та інші статистичні завдання.

6. Геоінформаційні системи: Використання географічних даних та геоінформаційних систем дозволяє військовим програмістам аналізувати та візуалізувати географічну інформацію, таку як розташування військових об'єктів, траєкторії руху, географічні особливості районів тощо. Це може бути корисним для планування військових операцій, аналізу ризиків та прийняття рішень.

7. Аналіз соціальних мереж: Військові програмісти можуть використовувати методи аналізу соціальних мереж для розуміння зв'язків та взаємодій між різними особами, організаціями та групами в контексті військових операцій. Це допомагає виявляти ключових акторів, ідентифікувати сильні та слабкі зв'язки, проводити аналіз впливу та передбачати можливі поведінкові сценарії.

8. Аналіз великих даних (Big Data): Військові програмісти можуть стикатися з великими обсягами даних, зібраних з різних джерел, таких як супутникові знімки, датчики, даних з розвідки тощо. Аналіз великих даних включає методи для збору, зберігання, обробки та аналізу великого обсягу некерованих даних з метою отримання цінної інформації та виявлення патернів.

Ці методи аналізу даних можуть допомогти військовим програмістам отримати нові інсайти, розробити ефективні стратегії та прийняти обґрунтовані рішення в контексті військових дій та безпеки.


Потрібно відзначити, що курсанти під час навчання залучаються до міжнародних змагань з програмування, представлячи інтереси не тільки інституту, а й Збройних Сил на території України та поза її межами.

Підтвердженням високого рівня їх підготовки є перші місця на міжнародних змаганнях фахівців з програмування: НАТО «TIDE Hackathon» протягом декількох років підряд. Кредо кафедри: ”Постійне вдосконалення та впровадження інновацій”.

Користуючись нагодою, вітаємо всіх причетних до цієї події з професіним святом та наголошуємо про важливість військових програмістів у здобутті нашої Перемоги!

© Військовий інститут телекомунікацій та інформатизації, 2009-2024.

Питання щодо вступу надсилайте на: [email protected] або [email protected]

^ Наверх